lupa

Що таке слюсарний молоток: види та як вибрати

27 травня 2024

Перфоратор, дриль, кутошліфувальна машина, шуруповерт – це інструменти, які можна знайти у досвідченого майстра. Однак у звичайної домогосподарки, швидше за все, їх не виявиться. Але один інструмент у неї напевно буде. Це молоток. Цей предмет настільки звичний і повсякденний, що ми не сприймаємо його як інструмент. Просто ми знаємо, що він має бути у кожному будинку. Він незамінний у побуті, при будь-яких домашніх роботах, будь то ремонт меблів чи інших предметів, оновлення інтер'єру. Молоток також використовується професіоналами при будівельних, монтажних, столярних та слюсарних роботах.

Оскільки застосування молотка дуже широко, його види не можуть бути однотипними. Для різних завдань застосовуються молотки різної форми, конструкції та розмірів. Тому існує щонайменше десять різновидів молотків. Одним із найпопулярніших є слюсарний молоток. Про те, як влаштовані слюсарні молотки, їх види та відмінні риси, ви дізнаєтесь із цієї статті.

Що таке слюсарний молоток, як він влаштований і як виглядає

Слюсарний молоток - це інструмент, що застосовується слюсарями та майстрами різних професій для виконання різноманітних завдань із металевими та дерев'яними поверхнями. З точки зору конструкції, слюсарний молоток складається з двох основних частин: головки та ручки. Однак технічно його компоненти можна розділити так:

 • Головка. Верхня частина молотка, що використовується для завдання ударів. Зазвичай виготовлена ​​із загартованої сталі і має дві робочі поверхні: плоску, злегка закруглену, і клиноподібну, що звужується.
 • Бійок. Лицьова поверхня головки молотка. Слюсарний молоток має два бойки: передній, який плоский і злегка закруглений, і задній, загострений. Передній бойок виконаний із сталі, загартованої до 50 одиниць за шкалою твердості, що робить його стійким до ударів по металах. Задній бойок, плоский і загострений, використовується для більш точних робіт, таких як забивання тонких цвяхів або припасування деталей.
 • Рукоятка. Знаходиться знизу головки та призначена для утримання молотка та передачі сили при ударах. Виготовляється з різних матеріалів, таких як дерево, скловолокно або комбінації матеріалів, зазвичай маслостійких та нековзних. Рукоятка повинна бути ергономічною для зручного використання та мати страховий наконечник для безпеки.
 • Шийка. Вузька частина між головкою та рукояткою, що служить для з'єднання та закріплення цих елементів.
 • Клин. Частина молотка забезпечує кріплення рукоятки до головки. Може бути у вигляді металевої клиноподібної втулки або вбудованої в кінець рукоятки.
 • Піна. М'яка вставка на головці молотка, зазвичай із гуми чи пластику. Не всі моделі слюсарних молотків мають цю накладку. Піна амортизує удари та запобігає пошкодженню делікатних поверхонь.

Ці основні частини слюсарного молотка можуть змінюватись в залежності від його конструкції та типу.

Різні види слюсарних молотків

Слюсарні молотки бувають різних розмірів і ваги, які підбираються в залежності від завдань, що виконуються. Легкі молотки зазвичай використовують для точних робіт, тоді як важкі призначені для сильних ударів. Існує кілька видів слюсарних молотків, які відрізняються формою головки та областю застосування. Деякі з них включають:

 • Стандартний слюсарний молоток. Це найбільш поширений тип молотка, з плоскою головкою на одній стороні та закругленою на іншій. Використовується для ударів по металевих та дерев'яних поверхнях, а також для виконання різних завдань.
 • Монтажний молоток. Має пластикову або гумову головку, призначену для ударів по крихких поверхнях, щоб запобігти їх пошкодженню. Зазвичай використовується для встановлення скляних панелей, керамічних плиток та інших делікатних матеріалів.
 • Кувалда. Важкий молоток із загартованою сталевою головкою та довгою рукояткою. Застосовується для сильних ударів, використовується в будівництві, демонтажних роботах і забиванні великих цвяхів або милиць.
 • Плашмя. Молоток з великою та широкою плоскою головкою, що використовується для розплющування металевих листів або випрямлення деформованих деталей.
 • Ковальський молот. Важкий молоток з великою загартованою сталевою головкою та короткою рукояткою. Застосовується у ковальських роботах для формування та обробки розжареного металу.

Це лише деякі приклади різних видів слюсарних молотків, що використовуються для різних завдань та матеріалів. Вибір молотка залежить від конкретної роботи та вимог до інструменту.

Де використовуються слюсарні молотки

Слюсарні молотки, хоч і називаються слюсарними через їхню міцність при ударі по металу, мають універсальну конструкцію. Завдяки цьому їх застосування не обмежується вузькими спеціалізованими завданнями. Слюсарні молотки широко використовуються в різних галузях та для виконання різноманітних завдань у металообробці, столярній справі, ремонті та будівництві. Деякі приклади їх застосування включають:

 • Будівництво. Будівельники використовують молотки для забивання цвяхів, милиць та кріпильних елементів, а також для збирання та розбирання будівельних конструкцій.
 • Ремонтні та монтажні роботи. Молотки застосовуються при ремонті та монтажі меблів, дверей, вікон, обшивки та інших елементів. Вони використовуються для впровадження, регулювання, припасування або розбирання деталей.
 • Металообробка. У металообробці молотки застосовують для формування металевих деталей, їх розколювання, випрямлення, згинання та обробки поверхонь, допомагаючи змінювати форму та структуру металу.
 • Столярна справа. Столяри використовують слюсарні молотки для забивання цвяхів, припасування та складання дерев'яних елементів, обробки поверхонь та зняття старих кріплень.
 • Автомобільне виробництво та ремонт. В автомобільній індустрії молотки застосовують для ремонту, забивання шарнірів, розклепування, виправлення пошкоджених кузовних деталей та виконання інших операцій з обслуговування автомобілів.
 • Ковальська справа. У ковальській справі молотки використовуються для формування розпеченого металу, завдання ударів на ковадло і створення різних виробів.
 • Виробництво та ремонт обладнання. Молотки застосовуються при виробництві та ремонті різного обладнання, машин та інструментів для збирання, демонтажу, регулювання та виправлення деталей.

Це лише деякі приклади областей, де застосовуються слюсарні молотки. Їх універсальність і здатність завдавати сильних ударів роблять їх незамінними у професійних та домашніх умовах.

На що звернути увагу при виборі слюсарного молотка

Хороший слюсарний молоток необхідний як на будівництві, так і в домашніх умовах та майстерні. Щоб вибрати зручний та довговічний молоток, зверніть увагу на п'ять ключових аспектів:

Вага та розмір. Підберіть молоток, який буде зручним для вас у роботі. Різні завдання вимагають різних розмірів та ваги. Легкі молотки підходять для точних робіт, тоді як важкі дозволяють завдавати сильних ударів.

Матеріал головки. Від якості матеріалу головки залежить не тільки міцність та міць молотка, але і його довговічність. Головка, що включає передню частину (бойок) та задню частину (носик), зазвичай виготовляється із загартованої сталі. Переконайтеся, що головка зроблена з якісного матеріалу, щоб інструмент служив довго і не ламався.

Рукоятка. Рукоятка має бути зручною для утримання. Вона може бути виконана з дерева, скловолокна чи металу з гумовим покриттям. Важливо, щоб рукоятка була ергономічною та забезпечувала надійне захоплення. Перевірте якість кріплення рукоятки до головки, оскільки це впливає на безпеку роботи. Клин, вбитий у ручку, підвищує надійність кріплення.

Якість виготовлення. Перевірте молоток на наявність видимих ​​дефектів або тріщин. Переконайтеся, що головка надійно закріплена на ручці. Якісний молоток повинен мати міцну та безпечну конструкцію.

Продуктивність та призначення. Врахуйте, для яких завдань та матеріалів призначений молоток. Деякі молотки можуть бути спеціально розроблені для певних видів робіт чи матеріалів. Наприклад, молоток з гумовою накладкою на головці підходить для ударів по крихких поверхнях, таких як керамічна плитка, не пошкоджуючи їх. Вибирайте молоток, який відповідає вашим конкретним потребам.

Враховуючи ці фактори, ви зможете вибрати відповідний слюсарний молоток, який буде зручний у використанні та ефективно допоможе вам виконувати різноманітні завдання.